Opäť tragický prípad útoku psa na človeka

Ďalší útok pitbula na starenku sa odohral v obci Figa v okrese Rimavská Sobota.
79 ročná žena vošla do susedovho dvora aj napriek tomu, že jej sused kričal,
aby počkala, kým on zavrie psa.
Navyše na plote bola tabuľka s označením „Pozor zlý pes“.
Pes na starenku zaútočil pravdepodobne z viacerých príčin.

1.- Za predpokladu, že tento pitbul bol (chovaný, držaný) ako strážny pes, ešte viac to zvyšovalo nebezpečenstvo.
2.- Aj keď pes údajne nikdy predtým neprejavoval takéto sklony, zdá sa, že francúzske barly, ktoré stará žena používala pri chôdzi ho jednoducho vyprovokovali k útoku.
3.- K tomu sa pridalo aj inštinktívne správanie psa. Kričanie majiteľa na starenku mohol pochopiť ako podnet na ochranu teritória.
4.- Otázne je aj to, či tento pes bol správne vychovaný, či absolvoval aspoň základný výcvik a či bol patrične kontaktovaný s inými psami, resp. s inými ľuďmi.
5.- Natíska sa aj otázka, či vôbec bol niekedy mimo konkrétneho dvora, kde sa nešťastná udalosť stala.

V konečnom dôsledku aj tento prípad len potvrdzuje, že pes je len pes. Záleží len a len na človeku, akého psa chce mať. Či chce mať jednoducho len psa, či chce mať vycvičeného psa, alebo chce mať psa s veľkým “P“.

Pitbul už svojou váhou dokáže starému človeku alebo dieťaťu ublížiť. Jeho veľkosť, sila, genetické vlohy, bojovnosť a samozrejme jeho zuby sú všeobecne pre človeka nebezpečné a pes s takýmito vlastnosťami je v rukách nekompetentných považovaný za smrtiacu zbraň.

Pitbul patrí do rúk iba skusených kynológov (aspoň pri počiatočnej výchove a pri formovani jeho charakteru). Ale aj takto vychovaný skúseným kynológom, by mal mať neskôr zodpovedného majiteľa (chovateľa), ktorý by nemal podceňovať jeho povesť a jeho genetické predispozície.

Share This Post
Nezaradené

Comments are closed.