SBT a výchova

Je dokázané, že už vyše 12 000 rokov žije pes v blízkosti človeka. Je to dosť na to, aby si ho človek prispôsobil ku svojím potrebám a aby v ňom vyšľachtil podľa možnosti tie najlepšie vlastnosti. Všetky psy majú v génoch zakódovaný takzvaný “vlčí inštinkt”. Loviť, brániť sa a brániť svoje teritórium. Teda jednoducho prežiť. Tento inštinkt v podstate stále drieme v každom psovi. Ide len o to, či ten ktorý majiteľ ( chovateľ ) ho správne “udrží na uzde”.
Väčšina psov je k ľuďom priateľská, chce mať bezstarostný život v područí človeka a chce sa dať ním rozmaznávať.

Stafordšírsky bulteriér, tak ako aj ostatné psy, musí byť vychovávaný tak, aby už od malička vedel, kde je jeho miesto v hierarchii. Biť psa pri výchove je úplne zbytočné. Pes nevie, čo to znamená a môže si to nakoniec vysvetliť práve naopak, ako to myslíme my. Je preto dôležité, aby sme už celkom maličké šteniatko učili rešpektovať nás a postupne si budovali u neho našu autoritu. Musíme sa v jeho poňatí stať vodcom svorky a tak sa aj v súvislosti s ním správať.

Vlastniť stafordšírskeho bulteriéra, znamená mať spoľahlivého kamaráta, láskyplného priateľa a oddaného spoločníka.
Jeho povaha mu predurčuje byť rodinným psom. Nesmierne miluje svojho pána, veľmi túži byť stále v spoločnosti svojich ľudí, rodiny a až prehnane je naviazaný na kontakt s deťmi. Ale vo svojej povahe má zakódovanú aj jednu výnimočnú vlastnosť, typickú len jemu samému.
Pre svoju štedrosť a úprimný prístup ku všetkým ľuďom, túži byť pohladený celým svetom.

Toto všetko nakoniec docielite len vtedy, keď do jeho výchovy vložíte veľa lásky, citu a hlavne celé svoje srdce. Lebo on sám vie posúdiť, či ste k nemu úprimný a otvorený tak, ako je úprimný a otvorený on k vám. A ak to tak bude, vychováte
z neho nielen spomenutého spoľahlivého kámoša, ale jednoducho psa, ktorého vám bude závidieť viac ľudí ako si Vy sám budete myslieť.
Pre svoju otužilosť, silu, nenáročnosť, dokáže byť nenahraditeľným priateľom človeka po celý rok.

Psy chcú byť cvičení. Stálym opakovaním a prostredníctvom rutiny nadobúdajú určitú vedomosť a svojím spôsobom chápu, kde je ich miesto a čo musia robiť. Výchova psa prináša majiteľovi ( chovateľovi ) zábavné, ale aj poučné chvíle. Napĺňa ho radosťou, spokojnosťou, ale čo je tiež veľmi dôležité, prinesie mu veľa skúseností. Ak sa však pri výchove zanedbajú určité povinnosti, resp. pravidlá, tak relatívne aj pri malých plemenách môžu byť následky smutné, či dokonca aj tragické.

Share This Post
Nezaradené

Comments are closed.