SBT a dospievanie

* Považujte naše vyjadrenia za náš subjektívny názor,
vychádzajúci z našich skúseností pri dospievaní našej Janis.*

 

Aj Stafordšírsky bulteriér ma svoje etapové, vývojové obdobia. Tým najdôležitejším pre jeho budúcnosť (ale aj pre našu) je určite čas formovania jeho charakteru. Aj keď zo základu má túto vlastnosť na 50% geneticky danú, je dôležité, ako sa podchytí jeho vývoj v období po odlúčení od mamy a od súrodencov. Teda približne od dvoch mesiacov do pol roka jeho života.
V tomto období je dôležité, aby
* sa naučil respektovať nás,
* sa na neho najviac ako sa povie “nalepilo”
* sa začala zvýrazňovať jeho najväčšia kladná prednosť.

Naše skúsenosti nám hovoria, že práve toto obdobie bolo pre Janis tým dôležitým odrazovým mostíkom k jej terajšej povahe. Gény po otcovi a po mame v mixe so spomenutým výchovným obdobím jej prinieslo to, čo si na nej najviac oceňujeme. Ako dvojročná má vyrovnanú povahu, je mierna, ale húževnatá, ohromne priateľská a bez akýchkoľvek agresívnych prejavov.

Za ďalšie vývojové obdobie môžeme označiť obdobie ďalšieho pol roka. V tomto čase je pomerne dosť dôležité rozhodnutie majiteľa (chovateľa), čo chce so svojím štvornohým kamarátom v budúcnosti dokázať a ako by ho mal k tým, ktorým záujmom viesť. Dosť zaváži aj skúsenosť z toho predošlého obdobia, tzv. formovania charakteru, kde sa už spomenuté malé náznaky nejakého konkrétneho zamerania ukážu. Bull-športy, Kanisterapia, Mantrailing či iné, môžu byť pre majiteľa (chovateľa) dosť smerodatné pri výbere tých správnych záujmov.

Ročný SBT už nie je malé, hravé, neposlušné šteniatko, ktoré učíme chodiť čúrať na dvor. Je však stále ešte šteňa a preto je potrebné, aby sme na toto nezabúdali a nevnucovali mu činnosti, ktoré síce pri cvičení musí vykonávať, ale my vidíme, že to robí nerád. Neskôr to môže znamenať naše sklamanie a z určitého pohľadu vyhodnotenia aj skreslený pohľad na psov celkovo. Nemali by sme zabudnúť ani na to, že v globále už 18 mesačný pes sa začína podobať na svojho majiteľa. Samozrejme vo všeobecnosti ide len o tie základné vlastnosti a myslené je to len obrazne. Je dôležité, či už len pri vychádzkach, pri cvičeniach alebo pri nepredvídaných situáciách, čo najviac schovať pred psom našu neistotu, nervozitu, agresivitu, pretože toto sú vlastnosti, ktoré sa veľmi ľahko môžu preniesť na nášho psa.

Ak je Stafordšírsky bulteriér nebojácny, odvážny a bojovný, neznamená to, že je aj agresívny. Na druhej strane sa ale môže stať, že z neho vyrastie agresívny pes, čo však ma viacero príčin. Môže sa tak stať jednak preto, ak bol od malička k tomu vedený a potom jednak preto, že tu agresivitu by jednoducho mohol zdediť. Ale aj tu existuje spôsob, ako psa nasmerovať a ako túto agresivitu z jeho povahy “vygumovať”. V krajnom prípade, ak by nebola iná možnosť, takýto pes by mal byť z chovu vyradený.

Share This Post
Nezaradené

Comments are closed.