Náš Dag 1Náš Dag 2Náš Dag 3Náš Dag 4DAG – životopisaktualizované: 5.9.2013

Douge

Dlhonohé šteniatko

Úvod
Dá sa povedať, že takmer presne o dva roky skoro do dňa, sa situácia zase zopakovala. Priniesli sme si domov opäť jedno dlhonohé šteniatko, ktoré vlastne ani nemalo čas byť smutné. To preto, že spoločnosť mu okrem nás hneď od prvých minút robila aj Jenny, ktorá mu bola viditeľne sympatická a na šťastie aj on jej. Náš Dag bol konečne doma a tým sme Jenny urobili obrovskú radosť. Začala sa s ním najprv hrať, naučila ho aj potrebným “móresom” a čo je dôležité, predstavila mu aj bullšporty. Do tých sa pustil s veľkou chuťou a postupne sa začal v nich udomácňovať.
Veľkú radosť sme mali z tzv. “moresnej” výchovy, ktorú Jenny perfektne praktizovala a Dag ju zase perfektne zvládal. Mala veľký a pre nás aj užitočný vplyv na formovanie jeho povahy. Dnes môžeme povedať, že Dag okrem základných hygienických návykov, pomerne rýchlo zvládol aj základný výcvik poslušnosti. Tým správnym prístupom mu dáva pričuchnúť aj k ostrejším tréningovým metódam a pripravuje ho tak na jeho hlavné životné zameranie – Bull športy.

 

Gaučová terapia

Gaučová terapia

Povaha
Gaučová terapia, samozrejme v úvodzovkách, nie je Dagove odkukané pohodlie, ktoré si osvojil od Jenny. Trošku síce áno, ale v podstate je to inštinktívne správanie väčšiny psov. Obzvlášť Stafordšírsky bulteriér má vlohy na takéto pohodlie akoby “dlho-generačne” zdedené. Náš Dag vôbec nie je výnimka a len potvrdzuje tento všeobecný názor. Rovnako ako Jenny zbožňuje toto slastné leňošenie a spoločne si to radi vychutnávajú. My im to po patričnej hygiene umožňujeme aj preto, že jednoducho stafordšírsky bulteriér patrí odjakživa do obývačky na gauč a nie na dvor do voliéry. Tak ako sme Jenny tolerovali a teraz aj Dagovi tolerujeme nejaké roztrhané staré papuče, či niekedy aj nejaký vankúšik, tak oni nám za to odpustenie dokážu svojou prítulnosťou a spolupatričnosťou spôsobiť tú úprimnú radosť, pre ktorú to vlastne s nimi ťaháme za jeden koniec. Z pohľadu prvotného porovnania môžeme jednoznačne povedať, že Dag presne kopíruje správanie Jenny, keď bola v tomto období. Ovšem z pohľadu pováh je v Dagovom prípade ešte skoro porovnávať jeho povahu s povahou Jenny. Dalo by sa poukázať na dve vlastnosti, ktoré dúfame, že mu ostanú aj v dospelosti. Je to jeho hyperaktivita a potom aj jeho kladné sympatie ku všetkým ľuďom. Ohľadom poslušnosti, rozumu a vzťahu k iným psom sa nedá ešte hovoriť o nejakých stabilných povahových vlastnostiach. Dúfame, že snáď v budúcnosti budeme môcť o ňom povedať, že sa navlas charakterovo podobá Jenny. Aj keď skutočnosť, že je to pes, môže toto naše dúfanie posunúť do úplne inej roviny.

 

NasDuck1 NasDuck2 NasDuck0

 

Bull-športy

Súčasnosť
Rozdiel medzi Dagom a Jenny je v tom, že Dag začal “priňuchávať” Bullšportom už ako 5 mesačný. S Jenny sme sa tomuto začali venovať oveľa neskoršie. Aj keď tu nemáme profesionálne cvičiská orientované na špeciálne disciplíny súvisiace s Bullsportmi, snažíme sa vytvárať také podmienky, aby sme sa čo najviac priblížili k potrebným tréningovým cvičeniam. Výskok do výšky, vyťahovanie kladky, silový šprint so záťažou, ale aj obyčajné preskoky cez prekážky, či rôzne behy, prevádzkujeme na neďalekej atletickej trati. okolo ktorej je veľký, udržiavaný trávnik. Neďaleko tečie aj rieka Thur, ktorá lemuje obrovskú lúku, na ktorej sa zase vybeháme a vyšantíme do sýtosti a keď sa dá, aj sa okúpeme. Zdá sa, že Dag to berie celkom zodpovedne a spolu sa snažíme tréningy “neodflákať”, aj keď niekedy v rámci iných povinností sem-tam tréning trochu skrátime. To, že ho v budúcnosti čaká vyšetrenie srdiečka a urobenie krv. testov, to považujeme do budúcnosti za prioritné, aby sme sa presvedčili, že Dag sa bude môcť v dospelosti vypínať k vrcholným výkonom.

 


POROVNANIE šteniatkaaktualizované: 1.7.2013

Ešte pred konečným, finálnym výberom sme trochu rozmýšľali. Nakoniec predsa len vyhral Duck sauce. Svojím temperamentom značne vraj prevyšuje svojho brata Double cheese a aj jeho “atletická” postava nám našepkala, že by mohol z neho byť športovec podľa našich predstáv. Uvidíme. Verme, že nás príjemne prekvapí.
Duck-left1
Duck-left2

 


TEST šteniatkaaktualizované: 12.6.2013

Žiaľ, po absolvovaní testov na L2 HGA a HC sa vyvinul scenár, ktorý sme najmenej očakávali. Pri predpokladanom pomere narodenia clear/carrier – 50:50 – sa udiala v skutku mimoriadna udalosť. Osem šteniatok je clear, čo sú mimoriadne úspešné výsledky testov. Akurát náš vytipovaný psík, ako jediný z deviatich je carrier. Preto sme museli pristúpiť k variante B. Vybrali sme si clear psika, ktory je nášmu pôvodne vytipovanému exteriérovo najviac podobný.

Minty_right
Minty_left

 

Minty_up


NARODENIE šteniatkaaktualizované: 21.4.2013

20. apríla 2013 z už avizovaného spojenia dole uvedených partnerov prišlo na svet 9 šteniatok. Správa, že z tohoto hojného počtu bolo 5 psíkov nás potešila, pretože tým nám narástla šanca, že v júni budeme môcť vycestovať pre nášho psíka – budúceho životného partnera našej Janis.
9krpcov
Úspešné krytie bolo v tomto smere prvým krokom.
Druhým úspešným krokom je táto najnovšia udalosť.
Dúfame, že aj tretí krok bude pre nás úspešný a že nami vytipovaný psík bude clear.

pes1pes2

 


REZERVÁCIA šteniatkaaktualizované: 10.1.2013

Máme predbežne rezervované šteniatko z chovateľskej stanice TB Kennel Staffordshire Bullterrier od majiteľky pani Bubeníkovej.
Zo spojenia jej fenky, šampiónky Gch. Forsa Bohemia Tau-Ros a rodokmeňom čistého anglického šampióna Fairlenium´s Snow Patrol JW ShCM by mali prísť na svet šteniatka v druhej polovici apríla. Pani Klára nám prisľúbila, že ak sa narodí taký psík, ktorý by spĺňal naše očakávania, budeme zaručene môcť počítať s našim vysnívaným partnerom pre našu Janis.
Ak nám vyjde očakávanie, tak by sme si psíka mohli prevziať koncom júna.
Veríme, že všetko dobre dopadne a tešíme sa na malého bieleho krpca.

Leták plánovaného krytia

Comments are closed.