Naša Janis 1Naša Janis 2Naša Janis 3Naša Janis 4Naša Janis 5Naša Janis 6JANIS – životopisaktualizované: 8.1.2013

Jessy-3 mesiace

Dlhonohé šteniatko

Úvod
Keď sme Janis priniesli domov, bola len také malé, smutné, na toto obdobie typické, dlhonohé šteniatko. Avšak po pár dňoch bola síce ešte stále malé, dlhonohé šteniatko, ale bojazlivosť z nej opadla a začala prejavovať svoje sympatie k nám. Po ďalšom mesiaci už vedela, že my sme jej svorka a že nám je podriadená. Pochopila, že nás musí poslúchať, že sa musí učiť a s veľkou radosťou nám dávala najavo, ako je spokojná, že si našla svoj nový domov. Zabudla na súrodencov, nie však na huncútstva, ktorých sa len tak ľahko nezbavila. To, že pár papúč bolo poznačených jej zubami, sme považovali za jej normálnu šteňaciu roztopaš a naše veľké ponaučenie. Po ubehnutí ďalšieho mesiaca perfektne zvládala povinnosť chodiť čúrať do záhrady, nehavkať na cudzích ľudí a vedieť, kde je jej miesto. Už v tomto období začala pomaly vnímať skutočnosť, že agresivita by mala byt pre ňu neznámy pojem a poslušnosť by mala byť pre ňu prioritná. Keď mala pol roka, už vedela sedieť na jednom mieste, ak bolo treba a vedela čo sa patrilo dodržiavať, keď sme odišli na čas z domu. Čo sa týka silného génu spolupatričnosti s človekom, ktorý dostali šľachtením do vienka už jej pra – pra predkovia pred stáročiami, ten sa prejavoval vždy pri vítaní akýchkoľvek návštev. Šťastím celá prekvitala, keď mohla spoznať nového ľudského priateľa.
Skrátka jednoducho chcem povedať len toľko, že stafordšírsky bulteriér keď má od vás maximálne priehrštie lásky, sa pri minimálnej vašej snahe naozaj vychováva skoro sám. Samozrejme k určitým špecializáciám, ako sú kanisoterapia, bull športy či iné, k tým by sme už mali pristupovať profesionálne.

 

Jessy-16 mesiacov

Gaučová terapia

Povaha
Janis je v podstate mierna, aj keď je hyperaktívna, je poslušná, rozumná, má rada všetkých ľudí, agresivita je u nej potlačená. Vo vzťahu k iným psom je tiež absolútne otvorená, priateľská a mimoriadne hravá, čo jej nie vždy dokáže priniesť výhodu. Pri stretnutiach s veľkými psami jej otvorenosť je až taká ňou nekontrolovaná, že už párkrát na to doplatila. Jej najväčšou prednosťou a najlepšou charakterovou črtou je určite jej mierna povaha, otvorený a priateľský prístup ku všetkým živým tvorom. Najmä deťom spontánne prejavuje svoju hravú a absolútne spoľahlivú povahu. Veľmi zbožňuje aj “gaučovú terapiu”, teda príjemný oddych a pohodové lebedenie na gauči. Okrem toho vyniká svojou nesmiernou oddanosťou a vďačnosťou, aj keď toto sa môže zdať, že je to z mojej strany nie príliš korektné vyhlásenie.

 

Jessy-21 mesiacov

Bull športy

Súčasnosť
To, že nám súčasná situácia nedovoľuje častejšie navštevovať výstavy, či športové súťaže, to nám trochu prekáža pri zviditeľňovaní sa a nadväzovaní nových kontaktov. Na Slovensku sme len 3 – 4 krát do roka a len málokedy sa dá, že si to naplánujeme tak, že to spojíme aj s nejakou výstavou, či športovým podujatím. Keď Janis dovŕšila jeden rok, nemala za sebou toľko absolvovaných podujatí, koľko mali jej sestry a brat, ale mala už titul, ktorý nám umožňoval postupovať tak, aby sme začali podnikať kroky potrebné k registrácii chovateľskej stanici. Aj keď sa pomerne neskoro začala venovať bull-športom, predsa sa zdá, že tieto jej sedia a mimoriadne rada absolvuje tréningy. Pre túto skutočnosť sme jej dali vyšetriť srdiečko a urobiť krvné testy. Dopadli na výbornú a my môžeme tieto aktivity s radosťou vykonávať vždy s plným nasadením.


NARODENIE šteniatkaaktualizované: 3.12.2012

Budem sa opakovať, keď spomeniem tú celkom prvú etapu zo života Janis. Už viete, že sa narodila 29. mája, 2011 ako jedna z piatich súrodencov. Ešte pred jej narodením sme samozrejme nevedeli, že to bude práve ona. Mali sme len rezerváciu na fenku. Neskôr sa nám z fotografií najviac páčila jej sestra Java, ale nakoniec sme sa rozhodli pre Janis z jediného podstatného dôvodu. Geneticky bola L2 HGA a HC clear, čo nám lepšie zapadalo do našich plánov. Jej prvé osemtýždňové obdobie socializácie bolo bezstarostné šantenie pri mame a pri súrodencoch, čo je vlastne vždy nevyhnutná potreba.

Janis-2dni-1 Janis-2dni-2

Comments are closed.